13 adventních a vánočních tipů pro laskavé macechy

Je první adventní neděle a já jako každý rok o něco víc vnímám zranitelnost sešívaných rodin v tomto období. A nedá mi to, abych nenabídla oporu a inspiraci, abychom pod stromečkem neskončily zbytečně se srdcem zraněným a zavřeným.

1. Dovolte si představu, jak byste nejraději ve své situaci prožila advent, štědrý den a vánoční svátky, kdybyste měla kouzelnou hůlku 🙂 Opravdu si to dovolte bez cenzury a vnímejte, jaké pocity vám tato představa přináší. I kdybyste si představovala pobyt někde v exotické zemi, něco z celé té představy, co je pro vás důležité, proveditelné je 😉 Tyto představy mají kouzelnou moc uvolnit stres z očekávání neovlivnitelného a nepředvídatelného průběhu svátků. Dokáží Vás nasměrovat k tomu, co je pro vaši pohodu podstatné.

2. Sdílejte své představy, touhy, přání a obavy se svým partnerem. Oba navzájem. pojměte toto sdílení jako adventní láskyplný čas, třeba se svařákem, ale v klidu, beze spěchu a s plnou pozorností a otevřeným srdcem. Vyjadřujete si tak navzájem, že vám oběma záleží na láskyplném prostředí svátečních chvil. I v kompletních rodinách a bezdětných vztazích by partneři předešli mnohým zklamáním, kdyby své představy a potřeby sdíleli předem. Sešívaná rodina je navíc skvělým důvodem, proč s takovým sdílením a společným plánům vůbec začít.

3. Nabízím vám meditaci pro prohloubení vztahu s dítětem, to se na vánoce v sešívané rodině hodí. Je z roku 2015 a našla jsem ji nedávno uloženou ve svém počítači. Je inspirovaná kurzem Rodičovství jako spirituální cesta od Miriam Mason Martineau a pamatuji se, že jsem tehdy právě navazovala hlubší vztah s manželovou malou dcerkou. Pomohla mi uvidět ji a vnímat ji jinak, sblížit se s její nespoutanou divokou povahou, se kterou jsem chvílemi bojovala.

 

4. Přizvěte děti k adventnímu tvoření (pečení, výroba adventních dekorací, výroba vánočních přání, procházky adventně vyzdobeným městem, výroba krmítek…), zkrátka k tomu, co vy děláte rády. Představte si, že takové chvíle jsou jako tkaní vzácného koberce z nití, které máte vy sama ráda, a které se líbí i některým z Vašich bonusových dětí. Dovolte si prožít tuto radost, i když se žádné děti nepřipojí. I tak to ale stojí za pokus.

5. Napište si spolu s dětmi seznam “vánočních radostí”, které chcete o vánocích dělat spolu (seznam pohádek, které chcete vidět; stavění sněhuláků, pobyt na horách, hraní her, mlsání sladkostí, na které návštěvy společných přátel chcete jet,…..). Tak se všichni můžete předem zorientovat v tom, jak si máte společné vánoce představit a společně se těšit.

6. Napište nevlastním dětem, co na nich máte rády a co jim přejete v životě. Nejdřív klidně pro sebe do notýsku, později se můžete rozhodnout, zda a kdy třeba větším dětem takový dopis skutečně dáte. Už jen to vaše vnitřní nastavení lásky udělá kouzlo.

7. Kupte dárek partnerově bývalé ženě, jako poděkování za to, že vám uvolnila v životě místo vedle vašeho stávajícího partnera. Ano, vím, že tohle je bod z kategorie “Hard core”. Obzvlášť, pokud váš vztah není hladký. Ale přesto to zkuste. Všichni jsme jenom lidé, toužící po lásce, zranitelní, obzvlášť, když jsme v lásce utržili šrámy. Tento postoj k životu, vaší rodině a lásce je jako vzácný léčivý elixír. A jeho léčivé účinky působí i na všechny ve Vašem okolí.

8. Darujte bez očekávání. K tomu není co dodat.

9. Vzpomínejte s dětmi spolu na legraci, kterou jste spolu během roku zažili. HUMOR je skvělé koření nejen sešívaných rodin. Zkuste nasměrovat vnímání dětí směrem, že na žití ve 2 domovech může být paradoxně i něco dobrého – dvakrát tolik lidí, které je mají rádi. Naše děti jeden rok nadšeně počítaly, kolikrát mají vánoční nadílku (alespoň množství dárků se snažíme snižovat, aby nebyly přehlcené a nenasytné; počet milujících lidí v jejich rodinách snižovat nemůžeme :-).

10. Dopřejte si během adventního období nebo vánočních svátků klidně i čas o samotě. V dnešní době býváme o vánočních svátcích často sociálně přehlcení, cítíme se třeba nepatřičně, když si to i jen uvědomíme. Sdílejte své potřeby předem s partnerem a dopřejte si vzájemně svobodu, která naopak přinese do vašeho rodinného kruhu více lásky.

11. Když se vám zrovna nedaří, vězte, že nejen pro vás mohou být vánoce emočně náročné ;-)
I ostatní zúčastnění jsou na tom podobně, i když to na nich není třeba na první pohled vidět. Trvá to pár let, tedy několikeré vánoce, než se situace ve 2 domovech a sešívané rodině ustálí.
 Pro takové chvíle mějte připravenu svou osobní “první pomoc” – kamarádku na telefonu, sklenku vína, teplou deku a pusťte si třeba film s Julií Roberts “Druhá nebo první. Nádech, výdech, ono to přejde, zítra máte všichni nový pokus.

12. Na nic netlačte. Zkuste letos Vánoce bez očekávání. Každý krásný a radostný moment je pak jako velký dárek, za který můžete být vděčná.

13. Vezměte vánoční čas jako čas velkého strečinku srdečního svalu, času vděčnosti za život, jaký je, ve vší pestrosti, jakou život v sešívané rodině přináší.

Milé macešky, vy to zvládnete! My všechny to zvládneme. Protože být macechou není pro každého. Laskavé macešky jsou vzácné, jejich srdce veliká a teplá a každým dnem rostou. A vězte, je nás v našem současném světě třeba jako soli.

Se vzájemnou podporou a sdílením se nám po maceší stezce půjde lépe. Podělte se své vánoční maceší tipy a o to, který z těchto tipů byl pro vás nejvíc užitečný.

Šárka Weberová

žena, manželka, máma, nedokonalá laskavá macecha
rodinná mentorka
autorka knih Dva domovyLáska bez pout
hrdá vydavatelka knihy Jak být šťastná nevlastní máma